Babetta


Priamo k obsahu stránok

Ratková


Ratková, historické pamiatky, okolie a možnosti turistiky.

Malá dedinka pri riečke Turiec v prekrásnom prostredí hôr v srdci Gemera, okr. Revúca, kraj Banská Bystrica, s počtom obyvateľov niečo cez 500 osôb.Pod názvom Rathko sa prvýkrát spomína v roku 1413. Postupne sa vyvinula na remeselnícke a trhové mesto a centrum Revúckej vrchoviny, v druhej polovici 19. storočia sa stala okresným mestom a bola ním až do roku 1919. Svedectvom slávnej minulosti je zachované námestie, bývalá evanjelická škola z roku 1818, bývalá radnica, neskorogotický evanjelický kostol zo 16. storočia a zvonica z 18. storočia. Rodákmi obce sú viaceré významné osobnosti, napr. spisovateľ a evanjelický biskup Daniel Bachát - Dumný a publicista Cyril Gallay. Pôsobil tu aj geograf a historik Ladislav Bartholomaeides a historik Andrej Šmál. Od roku 1963 k Ratkovej patrí aj osada Repištia. V obci funguje pošta, zdravotné stredisko, základná a materská škola. V okolí je veľa zaujímavých turistických možností a prekrásna príroda.

Zaujímavosti.

Evanjelický kostol zo 16. storočia, radnica z roku 1827. budova evanjelickej školy z roku 1818, zvonica z 18. storočia, rodisko spisovateľa Daniela Bacháta - Dumného a publicistu Cyrila Gallaya.

Obecné symboly.

......

Pár záberov z obce.

......

......

Stavanie máje v Ratkovej 2007

......

...

Ukážky možnosti využitia voľného času v okolitej prírode.

Rekreačné stredisko Teplí Vrch 14 km. od Ratkovej - Vodná nádrž z celoročnou najteplejšou vodou na Slovensku.Z obce Drienčany vychádza náučný chodník, prechádza cez dolinu rieky Blh okolo Veľkej a Malej Drienčanskej jaskyne, kde boli objavené pozostatky osídlenia ľuďmi kyjatickej kultúry. Turistický chodník má 9 zastávok, ktoré sú označené tabuľami s informačným textom. Iné náučné chodníky v okolí: Šomoška, Stožky, Hradová. Poľovníctvo - v okolí sa nachádzajú nádherné lesy s aklimatizovanými cudzokrajnými drevinami, prírodná rezervácia s veľkou zvernicou, chovom danielej, jelenej, srnčej, diviačej a muflonej zveri.
Výborný rybolov.

......

......

Rekreačné stredisko Krokava - 12 km. od Ratkovej.
Rekreačné stredisko Krokava sa nachádza v malebnom prostredí Revúckej vrchoviny, medzi obcami Hnúšťa a Ratková v nadm. výške 750 m. Obec Krokava sa prvýkrát spomína v roku 1427. Poloha strediska predurčuje príjemné strávenie dovolenky v zime ako aj v lete. Sú tu výborné podmienky pre turistiku a horskú cykloturistiku. Cez Krokavu prechádza niekoľko turistických chodníkov. V hlavnej budove, ktorá je chatového celodreveného typu sa nachádza 18 štvorposteľových izieb so štandardným vybavením.

Pobyty sú vhodné pre školy v prírode. Nájdete tu učebne, študijné priestory a prednáškovú miestnosť. Na zábavu slúži herňa so stolným tenisom, futbalom a biliardom. Návštevníkom je na oddych k dispozícii aj vírivá vaňa. Ubytovanie je možné aj v 9 štvorposteľových drevených chatkách so samostatnými sociálnymi zariadeniami. V jednej z chatiek sa nachádza sauna pre 3 osoby.

V letnom období je v prevádzke aj 15 kempingových štvorposteľových chatiek bez sociálnych zariadení. V areáli rekreačného strediska je volejbalové, nohejbalové, detské a futbalové ihrisko, s možnosťou vypožičania lôpt, rakiet a iných športových potrieb.

Pre dobrodružnejšie typy ponúkame možnosť vyskúšať si jazdu na terénnej štvorkolke. V altánku si môžete posedieť pri otvorenom ohni. V zimnom období je k dispozícii lyžiarsky vlek a 900 metrov dlhá, upravovaná zjazdovka, vhodná pre začiatočníkov aj náročných lyžiarov. Od strediska je vlek vzdialený len 50 metrov.


......

......

...

Tak neváhajte a navštívte okolie Ratkovej. Krásna príroda, zber lesných plodov - huby doslovne ako po daždi a na dôvažok výborný oddych.

Úvod | Babettron | Ratková | História Babetty | Pov. Strojárne | Poruchy | Fórum | Fotoalbum | Kontakt | Poznámky autora | Sitemap


Naspäť k obsahu stránky | Naspäť k základnému menu