Babetta


Priamo k obsahu stránok

Babettron


Niečo o sebe a prečo vznikli tieto stránky.

Narodil som sa v Košiciach v roku 1951. Samozrejme základná škola, potom učňovka. Vyučil som sa za opravára poľ. strojov a spravil nadstavbu s maturitou. Možná sa niekomu bude zdať - no čo tam, akýsi hnojár, ale verte mi, získal som tam neoceniteľné základné skúsenosti o obrábaní kovov a dreva, základy sústruženia, opravy mot. vozidiel a poľ.strojov, zo slaboprúdu a auto elektriky, oboznámil sa z tajom kováčskeho remesla, naučil sa zvárať, získal vodičke oprávnenie skupiny C a všetkých podskupín.

Tieto skúsenosti som neskôr v plnej miere využíval v rámci svojho povolania ako vodič profesionál. Sedel som za volantom od traktora, vetriesky, tatrovky, škodovky, liaziek, autobusov a ťahačov, spolu 34 rokov, až do chvíle keď som to zo zdravotných dôvodov musel vzdať. Odvtedy som na invalidnom dôchodku. Najazdil som niekoľko miliónov kilometrov s jednou dopravnou nehodou, aj to nie z vlastnej viny.

Keďže som sa začal nudiť, tak som sa dal na rybárčenie. Na tieto výlety som začal ako dopravný prostriedok používať Babettu 210, ktorú som si na tento účel kúpil. No ako každá vec sa raz pokazí, mne sa pokazila až akosi veľmi rýchlo. Bola to síce maličkosť, netesnil semering, ale keďže bola ešte v záruke, tak som s ňou musel zájsť do záručného servisu, jediného v okolí a to do Prešova. Samozrejme dva dlhé týždne čakania na opravu, ktorú by som bol spravil osobne možná za pár minút, ale som nemohol, proste záručné podmienky nedovolia. Rybačka bokom a nuda jak hrom.

Vtedy som dostal nápad, čo tak otvoriť vlastný servis na opravu motocyklov Jawa Babetta. No a zrodil sa Babettron, servis motocyklov na Babetty. Samotný názov firmy vznikol skrátením slova Babetta na Babet a tron som pridal ako niečo čo je najlepší, najlacnejší, naj ekonomickejší, motocykel malej kubatúry pre širokú verejnosť, proste ako kráľ na tróne, tak aj Babetta si ten trón v plnej miera zaslúži. Keďže postupne začali zanikať štátne podniky a samozrejme aj servis v Prešove prestal prevádzkovať, mal som dojem, že nadišla ta pravá chvíľa na otvorenie servisu. Roboty som sa nebál, preštudoval som všetok dostupný technický materiál o Babettách, absolvoval školenie a skúšky aby som si mohol otvoriť živnosť a postupne som si začal budovať môj Babettron.

Zákazky postupom pribúdali z celého vých. Slovenska. Najvzdialenejšiu zákazku som mal až z jednej malej dedinky blízko Svidníka. Firma prosperovala štyri roky, až kým nezačala pôsobiť stará ľudská a veľmi zlá vlastnosť - závisť, potom sa pridala byrokracia, časté zmeny zákonov a podrazáctvo. Tým čo som pomohol vybaviť priestory na podnikanie, ma nakoniec z mojich prenajatých priestorov podvodným spôsobom vyštvali. Nemal som dosť síl sa z toho spamätať a začať odznova niekde inde.

Tak nešťastne, ale hrdo zišiel zo sveta Babettron. Teraz ožíva na týchto stránkach a ponúka pomoc každému, kto si nevie poradiť pri poruchách a opravách zo svojim miláčikom - Babettou.

Niečo ešte v skratke zo súkromia. Som ženatý od r. 1975, mám šesť detí, troch synov a tri dcéry, toho času som na invalidnom dôchodku. Momentálne žijem na Gemeri v malej dedinke Ratková, v krásnom horskom prostredí, neďaleko Muráňskej planiny.


To by bolo asi tak zhruba všetko.

Úvod | Babettron | Ratková | História Babetty | Pov. Strojárne | Poruchy | Fórum | Fotoalbum | Kontakt | Poznámky autora | Sitemap


Naspäť k obsahu stránky | Naspäť k základnému menu